Pierwszy w Polsce elektryczny ciągnik Scania w firmie Schavemaker

Elektryczny ciągnik Scania 45R dołączył do floty firmy Schavemaker w czerwcu 2024 r. To istotny krok w kierunku zrównoważonego transportu i rozwoju elektromobilności w sektorze transportu ciężkiego w Polsce. Nowe elektryczne pojazdy ciężarowe Scania, zaprojektowane z myślą o trasach regionalnych i długodystansowych, oferują imponującą wydajność dla zestawów o masie do 64 ton. Dzięki większej mocy, większemu zasięgowi i większej masie całkowitej tego typu pojazdów, otwierają się zupełnie nowe możliwości transportu wolnego od paliw kopalnych. Rozszerzenie oferty pojazdów elektrycznych Scania umożliwia klientom, takim jak Schavemaker, uczestnictwo w transformacji sektora transportowego, oferując rozwiązania bezemisyjne.


Nowy elektryczny pojazd we flocie Schavemaker to Scania 45R o mocy ciągłej 450 kW (612 KM). Maszyna elektryczna napędzająca ciągnik siodłowy składa się z trzech silników elektrycznych połączonych z sześciobiegową automatyczną skrzynią biegów. Do jej zasilania wykorzystywany jest zespół akumulatorów trakcyjnych o całkowitej pojemności 624 kWh.

– Elektryczna Scania będzie użytkowana na odcinku pomiędzy miejscami załadunku u klienta Schavemaker w okolicy Kalisza oraz Leszna, a terminalem firmy w Polsce. Planowana długość trasy pojazdu to ok. 270 km w celu odebrania załadowanych kontenerów i przywiezienia ich na terminal firmy Schavemaker w Kątach Wrocławskich. Po każdym „kółku” pojazd będzie ładowany przez ok. 50 minut przy użyciu szybkiej ładowarki. Co drugi przejazd nastąpi wymiana kierowców. Dzięki właściwemu zaplanowaniu pracy oraz wykorzystaniu atrybutów ciągnika Scania 45R, pojazd pokona tę trasę cztery razy na dobę – komentuje Michał Kubalok, kierownik oddziału Schavemaker Intermodal Sp. z o.o.

Elektryczne pojazdy Scania do tras regionalnych mogą być dostarczane zarówno z kabiną R, jak i S, co zapewnia kierowcy najwyższy komfort jazdy na rynku. Wśród dostępnych konfiguracji znajdziemy trzy- i dwuosiowe podwozia oraz ciągniki siodłowe przystosowane do realizacji zadań transportowych z dopuszczalną masą całkowitą wynoszącą 64 tony. Maksymalna moc ładowania regionalnych ciężarówek elektrycznych Scania wynosi 375 kW, co pozwala na znaczące skrócenie czasu potrzebnego na uzupełnienie energii. W połączeniu z ładowarką odpowiedniej mocy oznacza to, że godzina ładowania może zwiększyć zasięg o 270-300 km. Systemy transportowe oparte na takim tandemie są jednymi z najbardziej wydajnych, dzięki bezprecedensowej dyspozycyjności pojazdu. Zasięg pojazdów różni się w zależności od masy, konfiguracji oraz topografii terenu, ale 40-tonowy zestaw może pokonać do 440 km na jednym ładowaniu.