Pierwszy w Polsce HUB dla elektrycznych ciężarówek

W niecały tydzień po premierze pierwszego w Polsce elektrycznego ciągnika Scania 45S, która miała miejsce podczas kongresu MOVE w Poznaniu, Scania Polska S.A. poinformowała o udostępnieniu dla klientów HUBu do ładowania elektrycznych pojazdów ciężarowych zlokalizowanego w Nadarzynie, k. Warszawy. Operatorem pierwszego w Polsce ogólnodostępnego HUBu jest firma EKOEN a dostawcą technologii ładowania firma Ekoenergetyka-Polska SA z Zielonej Góry. Obiekt, który położony jest w sąsiedztwie siedziby głównej Scania Polska S.A., stanowi przełomowy krok w kierunku przyspieszenia rozwoju zrównoważonego systemu transportowego. Docelowa moc stacji to 2,5 MW, co czyni go jednym z największych HUBów w Polsce pod względem mocy sumarycznej (zgodnie z EIPA – stan na koniec lutego 2024).


HUB EKOEN posiada 4 punkty ładowania CCS – każdy o mocy do 350 kW, co wpływa na efektywność tego rozwiązania i wysoką dyspozycyjność pojazdów elektrycznych. HUB jest przygotowany zarówno do obsługi pojazdów osobowych, jak i ciężarowych – oferuje możliwość jednoczesnego ładowania 4 pojazdów osobowych/dostawczych lub 2 pełnowymiarowych zestawów ciężarowych (ciągnik i naczepa lub podwozie i przyczepa). Obiekt ten jest odpowiedzią na potrzebę ładowania rosnącej liczby elektrycznych pojazdów ciężarowych na drogach w Polsce i przyspieszenia rozwoju zrównoważonego systemu transportowego.

– Oferujemy wzorcowy ekosystem transportowy obejmujący: pojazd, infrastrukturę ładowania i usługi wspierające najefektywniejsze działanie tego rozwiązania. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, oferuje on szybkie i wydajne ładowanie, umożliwiając operatorom ciężarówek elektrycznych ciągłą pracę ich pojazdów, komentuje Paweł Kurzawa, dyrektor ds. elektromobilności Scania Polska S.A.

Kompleksowe usługi Scania związane z elektryfikacją flot klientów obejmują analizę, finansowanie zakupu pojazdu, kontrakty obsługowo naprawcze, a także szereg usług telematycznych zwiększających efektywność transportu.

Jak wygląda zatem wygląda w praktyce proces ładowania? Wykorzystując stację ładowania o jednej z najwyższych mocy na rynku, Scania przeprowadziła ładowanie pojazdu BEV w zakresie 10% – 100%.

– Praktycznie przez cały czas trwania sesji ładowania krzywa mocy utrzymywała się w maksymalnym zakresie, aż do osiągnięcia pełnego naładowania akumulatorów trakcyjnych. Dla użytkownika oznacza to efektywny proces ładowania, w trakcie którego pojazd pobierał energię elektryczną w maksymalnym możliwym tempie, a ta moc była utrzymywana aż do momentu, gdy akumulatory osiągnęły swoją maksymalną pojemność, dodaje Michał Sypuła, kierownik ds. infrastruktury ładowania w Scania Polska S.A.

Otwarcie pierwszego HUB ma duże znaczenie dla Scania w Polsce, umożliwiając zapewnienie klientom kompleksowych usług ładowania oraz podkreślając zobowiązanie firmy do zrównoważonego rozwoju.

– To kamień milowy w procesie przestawiania ciężkiego transportu na bardziej przyjazne dla środowiska i efektywne rozwiązania transportowe. Jest to sygnał dla całej branży, że elektryczne pojazdy ciężarowe stają się coraz bardziej dostępne i praktyczne, dodaje Paweł Kurzawa.

– Nasz HUB jest dostępny w ramach roamingu w sieciach polskich i międzynarodowych operatorów, jest także przygotowany infrastrukturalnie do adaptacji w przyszłości nowego standardu MCS (ang. Megawatt Charging System) umożliwiającego ładowanie pojazdów mocą ponad 1 MW. Ładowanie ciągnika siodłowego SCANIA 45S mocą aż 350 kW, najwyższą z dotychczas zarejestrowanych na HUBach EKOEN, pozwoliło nam pozytywnie zweryfikować zastosowaną technologię w kontekście oczekiwań producentów elektrycznych pojazdów ciężarowych, komentuje Włodzimierz Hrymniak, członek Zarządu EKOEN Sp. z o.o., operatora. HUBu.

Technologia MCS ma kluczowe znaczenie dla rozwoju długodystansowego ciężkiego transportu elektrycznego, w których zarówno czas jazdy, jak i czas odpoczynku są regulowane prawnie. Pojazd może być prowadzony maksymalnie 4,5 godziny, po czym kierowca musi zrobić 45-minutową przerwę i w tym czasie ciężarówka musi zostać naładowana wystarczającą ilością energii, aby móc jeździć przez kolejne 4,5 godziny. Ze względu na wielkość akumulatorów istotne jest zarówno szybkie ładowanie, jak i duża moc.

HUB w Nadarzynie jest objęty usługą Scania Charging Access – pierwszym na rynku rozwiązaniem o zasięgu ogólnoeuropejskim, opracowanym specjalnie z myślą o ładowaniu pojazdów ciężarowych na publicznych stacjach ładowania.