Swobodny obrót

Transport komponentów elektrowni wiatrowych wymaga zastosowania różnego typu rozwiązań transportowych, co jest głównie uzależnione od warunków panujących na trasie przejazdu. Przeważnie wystarczy klasyczna naczepa niskopodwoziowa, ale są sytuacje, w których trzeba szukać bardziej złożonych metod. Adapter wieży wiatrowej z urządzeniem do swobodnego obracania, zamontowany na naczepie dolly 4+7, wypełnił ostatnią lukę w ofercie firmy Faymonville, obejmującej rozwiązania transportowe dla energetyki wiatrowej. Taka imponująca kombinacja jest używana, gdy segmenty wieży o masie dochodzącej do 100 ton muszą być transportowane po krętych drogach. Pojazd jest oparty z przodu na 4-osiowym wózku z zawieszeniem pneumatycznym – opcjonalnie z oponami 17,5″ lub 22,5″ – który można skonfigurować dla ciągników siodłowych w układzie 6×4 i 8×4 lub nawet 8×4 i 10×4.


Dwa zainstalowane adaptery wieży ułatwiają połączenie z segmentami wieży w 3-punktowych lub 4-punktowych zaciskach bez pośrednictwa dodatkowej ramy. W wersji podstawowej komponenty są przeznaczone do obsługi średnic wewnętrznych od 2 650 do 5 400 milimetrów. Hydrauliczne i mechaniczne systemy blokujące zapobiegają przypadkowemu opuszczeniu lub cofnięciu adaptera. Podstawowa obsługa urządzenia jest prosta i intuicyjna. Podczas sterowania adapterem operator zawsze znajduje się w bezpiecznym obszarze dzięki zastosowaniu standardowego pilota zdalnego sterowania. Ma też dzięki temu doskonały widok na całość pojazdu podczas załadunku i rozładunku.
Projekty związane z energią wiatrową obejmują transport segmentów wież, piast, obudów generatorów oraz samych łopat wirnika. Dzięki rozsuwanym naczepom niskopodwoziowym, wszechstronnym naczepom niskopodłogowym, platformom XXL, a także ciężkim modułom ładunkowym i pojazdom samobieżnym z grupy Faymonville, wszystkie elementy farmy wiatrowej są przewożone w sposób efektywny zarówno pod względem czasu, jak i kosztów. Ofertę uzupełnia specjalny osprzęt, taki jak podnośnik łopat do transportu łopat turbin wiatrowych „na ostatniej mili” lub potężne adaptery do segmentów wież.