Rusza Dakar 2024!

Rally du Maroc 2023

Dziś w saudyjskim mieście Alula rozpocznie się 46. edycja najbardziej wymagającej imprezy w dziedzinie sportów motorowych na świecie. Jak zwykle najbardziej bacznie będziemy się przyglądać rywalizacji w kategorii ciężarówek.


W tegorocznej edycji weźmie udział aż 788 uczestników w łącznie ośmiu kategoriach. Rajd Dakar otworzy zaplanowany na 5 stycznia prolog. Na kierowców czeka łącznie 7 891 kilometrów trasy, w tym 4 727 kilometrów odcinków specjalnych podzielonych na 12 wymagających etapów. Areną zmagań będą pustynne piaski w Arabii Saudyjskiej, jednak w 60% są to bezdroża, przez które po raz pierwszy będzie przebiegała trasa Dakaru. W tym roku szczególnie wymagający będzie szósty etap rywalizacji. Na jego trasie kierowcy i motocykliści spędzą noc w jednym z ośmiu biwaków z minimalną ilością sprzętu oraz zapasów, a na konieczne naprawy będą mieli tylko dwie godziny. Próba licząca w sumie ponad 600 kilometrów zostanie rozegrana na dwóch różnych trasach terenu Empty Quarter. Na jednej z nich będą rywalizowali motocykliści i kierowcy quadów, a na drugiej samochodów i ciężarówek.

Jeśli chodzi o rywalizację ciężarówek, to naszą szczególna uwagę będzie skupiała załoga IVECO nr 600 w której mechanikiem jest nasz rodak Darek Rodewald, kierowcą Janus van Kasteren jr a nawigatorem Marcel Snijders. W ubiegłym roku załoga ta stanęła na najwyższym podium Dakaru. W tym roku w tej morderczej imprezie wystartuje pierwsza w historii w pełni kobieca załoga ciężarówki, choć wcześniej panie już wielokrotnie wchodziły w skład trzyosobowych obsad tego typu pojazdów. Najbardziej utytułowaną z nich jest Portugalka Elisabete Jacinto, która prowadziła ciężarówki Renault Trucks oraz MAN. W kabinie IVECO nr 618 zasiądą Holenderki: Anja van Loon (za kierownicą), Floor Maten (nawigatorka) oraz Marje van Ettekoven (odpowiedzialna za naprawy pojazdu). W tym roku w Dakarze niestety nie startuje żadna załoga ciężarówki z Polski. Tradycyjnie już w stawce znajdziemy wiele załóg z Niderlandów, Czech, Francji, Japonii i Hiszpanii.

Ze względów na lokalny patriotyzm trzymamy także kciuki za załogę Porsche 924 (nr 737) startującą w Dakar Classic. Auto poprowadzi gdańszczanin Tomasz Staniszewski (kierowca) a jego nawigatorem będzie Stanisław Postawka. Sponsorami teamu są Diverse Extreme Team, Port Gdańsk, Polferries, Motul oraz Polfil. Warto także wspomnieć o powrocie na Dakar Krzysztofa Hołowczyca, który poprowadzi Mini nr 217, a jego nawigatorem będzie Łukasz Kurzeja.

Zwycięzców Rajdu Dakar poznamy 19 stycznia po ostatnim odcinku z metą w Yanbu.