TIRy na… statki

Greencarrier i Wallenius z dumą ogłaszają powstanie Lakeway Link, nowej firmy mającej na celu zmniejszenie ciężkiego ruchu poprzez oferowanie wydłużonego transportu drogą wodną. Dzięki nowym statkom dostosowanym do nowego standardu statku, Mälarmax, Lakeway Link będzie oferować bardziej zrównoważony regularny ruch dla Roll-on/roll-off oraz High and Heavy pomiędzy jeziorem Mälaren a Polską.


Lakeway Link będzie obsługiwać połączenia Gdyni i Gdańska z Södertälje i Västerås przez jezioro Mälaren. Wraz z założeniem firmy, od końca roku zostanie uruchomiona bardziej zrównoważona regularna usługa ze stałymi rejsami dwa razy w tygodniu ze Szwecji i Polski. Oczekuje się, że połączenie zmniejszy ślad klimatyczny w porównaniu z tradycyjnym transportem samochodowym między regionem Mälar a kontynentem, alternatywą, która wcześniej była nieobecna na rynku. Lakeway Link będzie obsługiwany przez nowy typ statku, który umożliwi połączenie Morza Bałtyckiego z płytkim jeziorem Mälaren i miastami takimi jak Södertälje i Västerås. Wallenius Lines opracował koncepcję RoRo w latach 60-tych, a dziś firma jest aktywnym inwestorem w globalnym przemyśle żeglugowym. Wallenius staje się teraz właścicielem Lakeway Link wraz z rodzinną Grupą Greencarrier, szczycącą się już 40-letnią specjalizacją w zrównoważonych rozwiązaniach logistycznych.
– Lakeway Link wzmocni rozwój szwedzkiej żeglugi. Zaprojektujemy i zbudujemy nowe statki w oparciu o najnowsze technologie, przyczyniając się do bardziej zrównoważonej logistyki zarówno na Morzu Bałtyckim, jak i na naszych śródlądowych drogach wodnych, gdzie jezioro Mälaren odgrywa istotną rolę. Statki będą zaprojektowane do obsługi różnych rodzajów ładunków, a także misji społecznie użytecznych, takich jak ratownictwo morskie, podsumowuje Göran Söderdahl, Global Senior Commercial Manager w Wallenius Marine.