Elektryzujące Scanie

W pełni elektryczna Scania

Wydaje się, że przed elektryfikacją transportu nie ma już odwrotu. Potwierdza to wzmożona aktywność zarówno producentów pojazdów użytkowych, jak i tych podmiotów, które będą odpowiedzialne za świadczenie kompleksowych usług związanych z ładowaniem energią elektryczną samochodowych baterii.

Wydaje się, że przed elektryfikacją transportu nie ma już odwrotu. Potwierdza to wzmożona aktywność zarówno producentów pojazdów użytkowych, jak i tych podmiotów, które będą odpowiedzialne za świadczenie kompleksowych usług związanych z ładowaniem energią elektryczną samochodowych baterii.

Redukcja emisji CO2 do atmosfery, ograniczenie hałasu oraz zanieczyszczenia powietrza to działania które są wymuszane zarówno odgórnie, poprzez wprowadzanie coraz to ostrzejszych norm, jak i dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa, a w szczególności ludzi młodych. O ile do grona dostawców elektrycznych środków transportu dołączają coraz to nowi producenci, to największą przeszkodą stojąca przed ich upowszechnieniem w naszym kraju stoi z jednej strony brak atrakcyjnych zachęt finansowych ze strony państwa, a z drugiej strony mizerny stan infrastruktury umożliwiającej ładowanie energią elektryczną. Dość wspomnieć, że uznano iż zagęszczenie stacji ładowania w liczbie 3 do 4 na 100 km powinno w tej chwili być wynikiem wystarczającym, to w tej chwili w Polsce ten parametr to zaledwie 0,13 stacji! W tej chwili Polska jest jednym z kontynentalnych liderów w dziedzinie rozwoju elektrycznego miejskiego transportu autobusowego. Jeśli chodzi o ciężarówki, to dopiero raczkujemy. Eksperci firmy Scania szacują, że do 2025 r. elektryczne pojazdy użytkowe będą stanowić około 10% całkowitej sprzedaży tej firmy na świecie, a do 2030 r. udział ten wzrośnie aż do 50%. Jest więc bardzo dużo do zrobienia w tej materii.

Scania Polska S.A., która nie od dziś stoi na stanowisku, że chce sprzedawać nie samochody ciężarowe i autobusy, tylko kompleksowe usługi związane ze środkami transportu, nawiązała w tym celu strategiczne partnerstwo z firmami Ekoenergetyka-Polska i Ekoen. Jego celem jest dostarczanie klientom kompleksowych rozwiązań w zakresie zarówno zapewnienia elektrycznych pojazdów ciężarowych jak i systemów ich ładowania. Ekoenergetyka-Polska stał się już prawdziwym światowym potentatem w dziedzinie produkcji urządzeń i stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Jej urządzenia pracują już w u tak dużych przewoźników autobusowych jak monachijska firma SWM przy paryski RATP. Łącznie do 26 krajów dostarczono już ponad 2.500 stacji wyprodukowanych przez Ekoenergetykę-Polska. Ekoen jest natomiast operatorem inwestującym w budowę punktów oraz całych HUBów szybkiego ładowania energią elektryczną. Dzięki współpracy ze Scanią pierwsze takie ogólnodostępne HUBy Ekoen eTruck powstaną prze autoryzowanych serwisach tej marki w Nadarzynie, Choroszczy k. Białegostoku oraz Gliwicach. Docelowo ładowarki tam pracujące będą dysponowały mocą 750 kW oraz 1,5 MW.

Ze swojej strony Scania chce natomiast dostarczać odpowiedni proekologiczny tabor. W tej chwili w ofercie producenta z Södertälje znajdują się trzy podstawowe typy takich ciężarówek. Pierwszy z nich to pojazdy w pełni elektryczne (BEV), drugi to hybrydowe pojazdy elektryczne (HEV), natomiast trzeci to hybrydowe pojazdy elektryczne typu plug-in (PHEV). W tym gronie można jeszcze wyodrębnić specjalną odmianę ciężarówek hybrydowych (HEV), które biorą udział w testach rozwiązania eHighway, czyli tras wyposażonych w napowietrzną sieć trakcyjną. Konstrukcja ta powstała we współpracy z firmą Siemens i jest obecnie poddawana próbom eksploatacyjnych na trzech odcinkach dróg publicznych w Niemczech…

Cały artykuł możecie przeczytać w nr 1/2022 magazynu on-line Truck & Trailer
Iwona Blecharczyk - Trucking Girl