Elektryczne Volvo pokonały 80 mln km

Elektryczne ciężarówki Volvo przejechały na całym świecie ponad 80 milionów kilometrów, czyli 2000 okrążeń wokół Ziemi, odkąd Volvo Trucks wprowadziło na rynek swoje pierwsze elektryczne modele w 2019 roku. Ciężarówki te zmniejszyły emisję CO2, a jednocześnie znacząco poprawiły środowisko pracy kierowców. Przejechanie tej samej odległości równoważnymi pojazdami ciężarowymi napędzanymi silnikiem wysokoprężnym spowodowałoby zużycie ponad 25 milionów litrów oleju napędowego. Pokonanie takiej trasy modelami elektrycznymi przyczyniło się także do redukcji emisje dwutlenku węgla z rur wydechowych o 68 000 ton.

„Cieszę się, widząc, jak firmy transportowe wykorzystują zalety elektrycznych pojazdów ciężarowych w codziennej działalności. Sektor transportu odpowiada za 7% globalnej emisji dwutlenku węgla, a modele z napędem akumulatorowym są ważnym narzędziem zmniejszania śladu węglowego. Dzięki wielu pionierom już teraz dostrzegamy ogromny potencjał tej technologii” – mówi Roger Alm, prezes Volvo Trucks.

Wczesne wejście Volvo na rynek elektrycznych pojazdów ciężarowych pozwoliło zbudować unikalną wiedzę w zakresie transportu bezemisyjnego – wiedzę, którą wykorzystuje się w rozwoju następnej generacji elektrycznej oferty Volvo Trucks. Globalne dostawy elektrycznych pojazdów ciężarowych Volvo wzrosły o 256% do 1 977 egzemplarzy w 2023 roku i firma widzi ciągłe zainteresowanie klientów w 2024 roku. W Europie ponad połowa klientów kupujących elektryczne ciężarówki w pierwszym kwartale tego roku wybrała Volvo Trucks– udział Volvo w segmencie elektrycznych pojazdów ciężarowych wyniósł 56%. W Stanach Zjednoczonych Volvo reprezentowało 44% wszystkich sprzedanych pojazdów ciężarowych w wersji elektrycznej. Do tej pory Volvo dostarczyło ponad 3 500 elektrycznych samochodów ciężarowych klientom w 45 krajach na sześciu kontynentach. W 2023 roku Volvo Trucks rozszerzyło swoją obecność na rynku, dostarczając swoje pierwsze ciężkie elektryczne pojazdy do Ameryki Łacińskiej, do klientów w Brazylii, Chile i Urugwaju. Volvo stało się również pierwszym producentem, który dostarczył tego typu pojazdy w Maroko, Korei Południowej i Malezji. Elektryczne modele Volvo Trucks spełniają potrzeby w szerokim zakresie zastosowań – od dystrybucji miejskiej i zarządzania odpadami po transport regionalny i budownictwo. Przez pięć lat elektryfikacji Volvo zdobyło również solidne doświadczenie w optymalizacji wykorzystania energii, ładowania i serwisowania elektrycznych pojazdów ciężarowych. Od 2019 roku Volvo Trucks stopniowo rozszerzało swoją ofertę elektryczną do dzisiejszej gamy, która obejmuje osiem w pełni elektrycznych pojazdów ciężarowych. Modele elektrycznych ciężarówek Volvo w ofercie to Volvo FL Electric, FE Electric, FM Electric, FM Low Entry, FMX Electric, FH Electric, FH Aero Electric oraz VNR Electric. Najlepiej sprzedającym się modelem jest Volvo FH Electric, który niedawno został wybrany laureatem prestiżowej nagrody International Truck of the Year Award 2024.