25 000 + 25 lat

Połowa 2024 roku w sposób szczególny zapisała się w historii firmy Solaris Bus & Coach. W maju bramy fabryki w Bolechowie opuścił jubileuszowy 25 000. autobus. Jednocześnie obchodzona jest 25. rocznica premiera marki Urbino. Jubileuszowym 25 000. pojazdem okazał się być Solaris Urbino 12 electric zbudowany na zamówienie spółki ATM Milano. Wśród wyprodukowanych przez firmę Solaris 25 000 pojazdów znalazły się te z napędem wodorowym, elektrycznym, hybrydowym, CNG oraz wysokoprężnym, a także trolejbusy. Tabor komunikacyjny rodem z wielkopolskiego Bolechowa trafił do przewoźników z ponad 850 miast w 32 krajach.


Jubileuszowy Solaris to 12-metrowy Urbino electric w barwach przewoźnika z Mediolanu, firmy ATM. Współpraca z włoskim operatorem trwa już 10 lat. W tym czasie producent z Bolechowa dostarczył do Mediolanu 450 autobusów i trolejbusów. Z każdym rokiem wyraźnie zmienia się miks produkcyjny w fabryce w Bolechowie. W ubiegłym roku udział w sprzedaży i produkcji pojazdów nisko- i zeroemisyjnych przekroczył 80%. Dane te stanowią doskonałe odzwierciedlenie tempa zmian w transporcie publicznym w całej Europie.

– Posiadając doświadczenie produkcji 25 tysięcy pojazdów komunikacji miejskiej, służymy wiedzą, zaangażowaniem i wsparciem jak nikt inny. Jednocześnie z uwagą obserwujemy, że elektryfikacja transportu miejskiego zdecydowanie przyspiesza. Nasza firma sukcesywnie rozbudowuje swoje zasoby produkcyjne o kolejne hale i stanowiska dedykowane autobusom elektrycznym i wodorowym. Od dawna doskonalimy nasze rozwiązania bezemisyjne i jesteśmy gotowi na te zmiany, mówi Mateusz Figaszewski z Solaris Bus & Coach.

Pod koniec maja wypadała również inna, szczególna okazja: XXV rocznica premiery marki Urbino. Pierwszy niskopodłogowy autobus miejski Solaris Urbino został zaprezentowany przed publicznością 26 maja 1999 roku, na targach motoryzacyjnych w Poznaniu. Dziś Solaris Urbino to doskonale rozpoznawana wśród kierowców i pasażerów marka w całej Europie.

– Dzięki zaangażowaniu całego naszego zespołu Solaris Urbino to dziś synonim nowoczesnego oblicza transportu publicznego. Póki co – w Europie, ale intensywnie pracujemy nad tym, aby walory naszej marki mogli już wkrótce docenić również przewoźnicy z Ameryki Północnej, podsumował jubileusz marki Mateusz Figaszewski.