Nowości Thermo King na targach Busworld 2023 w Brukseli

Firma Thermo King®, lider rozwiązań w zakresie kontroli temperatury w transporcie i marka Trane Technologies, zaprezentuje na zaplanowanych na dni od 7 do 12 października 2023 na targach Busworld 2023 w Brukseli najnowszą innowację w dziedzinie systemach zarządzania temperaturą zapewniające czysty i zrównoważony komfort pasażerów i kierowców we wszystkich typach autobusów. Goście zobaczą na stoisku Thermo King (numer 426 w hali) nową pompę ciepła Athenia™ ENVI wykorzystującą przyjazny dla środowiska, naturalny czynnik chłodniczy R-744 (CO2), zaprojektowaną specjalnie dla autobusów elektrycznych i hybrydowych i zoptymalizowaną pod kątem zapewnienia komfortu pasażerom i zrównoważonej pracy z wiodącymi na rynku wydajnościami.

Na wystawie Thermo King zaprezentowane zostaną także kompletne, konfigurowalne systemy zarządzania temperaturą dla autobusów wszystkich typów. Znajdą się wśród nich nowe systemy dla autobusów o długości poniżej 12 metrów i pojazdów eksploatowanych w regionach o wysokich temperaturach.

Pompa ciepła Thermo King Athenia™ ENVI wykorzystująca R-744 (CO2) — kompleksowy, w wysokim stopniu dostosowany agregat dachowy, pracujący z przyjaznym dla środowiska, naturalnym czynnikiem chłodniczym, zoptymalizowany pod kątem utrzymania odpowiedniego poziomu komfortu kierowcy i pasażerów dzięki kontroli ogrzewania, chłodzenia i obiegu świeżego powietrza. R-744, często nazywany CO2, jest naturalnym, nietoksycznym, niepalnym i nieniszczącym warstwy ozonowej czynnikiem chłodniczym o potencjale globalnego ocieplenia (GWP) wynoszącym zaledwie 1. Możliwości nowej pompy ciepła Thermo King Athenia™ ENVI umożliwiły jej optymalizację w taki sposób, aby zapewnić maksymalny komfort pasażerom nie tylko w miesiącach letnich, kiedy wymagane jest chłodzenie, ale także podczas najmroźniejszych zim, bez potrzeby stosowania dodatkowych grzejników lub bojlerów. Agregat może pracować w trybie ogrzewania w temperaturze otoczenia do -25°C i zapewniać chłodzenie przy temperaturze do +50°C. Agregat zapewnia jednocześnie ochronę akumulatorów układu napędowego autobusu, dostarczając schłodzoną lub cieplejszą wodę w celu kondycjonowania ich podczas ładowania i rozładowywania. Zintegrowany system zarządzania temperaturą akumulatora optymalizuje całkowite zużycie energii, zapewniając wysoki współczynnik wydajności (COP) systemu i redukując koszty utrzymania. Kompleksowy agregat może również wykorzystywać ciepło odpadowe z innych źródeł w pojeździe w celu dodatkowej optymalizacji zużycia energii i zwiększenia komfortu pasażerów. Pompy ciepła Thermo King Athenia™ ENVI zapewniają już zrównoważone środowiskowo, komfortowe chłodzenie i ogrzewanie autobusów Ebusco eksploatowanych w Berlinie w ramach jednej z największych flot autobusów elektrycznych w Niemczech.

Thermo King Athenia™ APX — agregat o dużej wydajności przeznaczony wyłącznie do chłodzenia, skonstruowany dla obszarów o dużym natężeniu otoczenia, zapewnia niezrównaną wydajność i przepływ powietrza, tworząc optymalne środowisko dla pasażerów w warunkach tropikalnych. Pompa Athenia™ APX jest wyposażona w wysokowydajną sprężarkę śrubową zapewniającą większą trwałość. Jest dostępna zarówno w wersji elektrycznej, jak i napędzanej przez silnik wysokoprężny. Agregat jest przeznaczony dla autobusów międzymiastowych, turystycznych i miejskich o napędzie elektrycznym, wysokoprężnym lub hybrydowym.

Pompa ciepła Thermo King S30E — odznaczająca się bardzo małą wysokością jednoczęściowa, kompaktowa dachowa pompa ciepła do autobusów mini i midi o długości poniżej 12 metrów. Agregat zaprezentowany przez firmę Thermo King po raz pierwszy w Europie oferuje szybko schładzaną pompę ciepła z grzałką PTC (opcja) i dokładne sterowanie temperaturą dzięki zasilanym prądem stałym wentylatorom o wysokiej wydajności i niskim poziomie hałasu.

Więcej informacji na temat rozwiązań Thermo King dla autobusów można znaleźć na stronie internetowej www.europe.thermoking.com.