Scania zamyka fabrykę w Słupsku

Scania zdecydowała o zamknięciu fabryki nadwozi autobusów w Słupsku w pierwszym kwartale 2024 roku – poinformowała firma w komunikacie. Pracę ma stracić 847 osób.

„Aby zapewnić rentowność oraz dostęp do konkurencyjnych i zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności, koncern Scania zdecydował o stopniowym wygaszaniu części produkcji i zamknięciu fabryki nadwozi autobusów w Słupsku, w firmie Scania Production Słupsk S.A., w pierwszym kwartale 2024 roku”, napisało biuro prasowe Scania Production Słupsk S.A. 

W tej chwili pomorski oddział Scanii jest miejscem pracy dla 1047 osób zatrudnionych w dwóch lokalizacjach: zakładzie produkcji nadwozi autobusów przy ul. Grunwaldzkiej 12 w Słupsku (847 pracowników) oraz zakładzie produkcji podwozi typu K w Kobylnicy koło Słupska (200 pracowników)”, przy czym zamknięciu ulegnie wyłącznie zakład nadwozi w Słupsku. Firma poinformowała, że decyzja motywowana jest negatywnymi zmianami na globalnym rynku w segmencie autobusów, które przekładają się to na spadek liczby zamówień na nowe autobusy i powoduje trwałą utratę rentowności tego segmentu.

„Wszyscy pracownicy objęci planowanymi zwolnieniami otrzymają należne prawem świadczenia. Oprócz wykraczających ponad obowiązek prawny odpraw, firma przygotowuje wsparcie obejmujące m.in. doradztwo zawodowe, możliwość szkoleń w celu zmiany kwalifikacji zawodowych oraz inne świadczenia” – wyjaśniono w komunikacie.

Przypomnijmy, że trudna sytuacja na rynku autobusów miejskich dotknęła także inne polskie zakłady z tej branży. Volvo Buses już w marcu poinformowało o decyzji na mocy której zamknie swoją fabykę autobusów we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2024 roku, Pod koniec ubiegłego roku MAN podjął działania związane z ograniczeniem liczby pracowników o 860 w fabryce autobusów w Starachowicach.