Andamur promuje kobiety w sektorze transportu

Firma Andamur zorganizowała I Forum Kobiet w Sektorze Transportu, zapraszając do wzięcia udziału w nim biznesmenki i kobiety piastujące kierownicze stanowiska w sektorze transportu, promując w ten sposób równouprawnienie w branży. Forum to kolejne wydarzenie zorganizowane przez hiszpańska firmę Andamur na rzecz równouprawnienia. Pierwszą akcją promującą równość płci była kampania z 2019 roku pod hasłem: „Silne, zdolne i odważne: KOBIETY w ciężarówkach”. To forum stanowi ważny punkt zwrotny w dążeniu do zwiększeniu obecności kobiet w sektorze, który tradycyjnie jest zdominowany przez mężczyzn.

Na szczęście w ostatnich latach coraz więcej kobiet wybiera ten sektor i wiąże z nim swoją karierę zawodową. Według danych Komisji Europejskiej Women Transport-EU Platform for Change, 22% zawodowych kierowców w Europie stanowią kobiety i liczba ta ciągle rośnie. Podczas I Forum Kobiet w Sektorze Transportu podkreślono ten fakt oraz kluczową rolę, jaką w ostatnich latach odgrywają kobiety w branży, która jest fundamentem funkcjonowania naszego społeczeństwa.

Na początku obrad głos zabrał dyrektor generalny Andamur Miguel Ángel López, który zaznaczył, że jego marzenie o stworzeniu firmy, nigdy by się nie spełniło, gdyby nie pomoc i wsparcie jego matki oraz wartości równouprawnienia szerzone przez jego babcie. Następnie przyszła kolej na pełną emocji rozmowę z założycielką Andamur, która w znacznej mierze przyczyniła się do sukcesu firmy i rodziny. María Dolores Sánchez powiedziała:

– Największym poświęceniem w moim życiu, był brak możliwości spędzenia większej ilości czasu z dziećmi ze względu na pracę. Jednak dzięki wartościom, które zaszczepiła we mnie moja mama, wiedziałam, że mój wysiłek nie pójdzie na marne. Chcę, aby do kobiet pracujących w tym sektorze dotarło to przesłanie: wszystko, co robicie, ma wartość”. Szanowana bizneswoman opowiedziała następnie o początkach rodziny i firmy Andamur w wywiadzie udzielonym Amandzie Aquino, dyrektorce czasopisma Élite.

Zobacz całą rozmowę tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=hOBTFbRZyuA&ab_channel=Andamur

Kolejnym punktem była debata pod tytułem „Sytuacja kobiet w branży transportu”, którą przeprowadziła Azucena Marín, dyrektorka ds. mediów Grupy Zambudio. Udział w niej wzięły: Myriam Otero, sekretarz generalna Apetamcor; Ana Largo, dyrektorka ds. zakupów w TXT; Eva Melenchón, zastępczyni sekretarza w FROET oraz Mercedes Climent, dyrektorka ds. zakupów w CCT Safor. Uczestniczki debaty jednogłośnie stwierdziły, że równouprawnienie jest już widoczne na kierowniczych stanowiskach w branży logistyki i transportu, ale nie dotyczy jeszcze niższych stanowisk tego sektora. Zaproponowano jednak różne inicjatywy i działania w celu promowania obecności i widoczności kobiet, takie jak wdrożenie środków pojednawczych, dostosowanie miejsc obsługi podróżnych do użytku kobiet, a przede wszystkim zmianę świadomości kulturowej, bo bardzo ważne jest, aby społeczeństwo przestało postrzegać tę branżę jako przeznaczoną wyłącznie dla mężczyzn.

Zobacz całą debatę tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=ODvQUvT16JU&ab_channel=Andamur

„Przedsiębiorcze kobiety w sektorze transportu: jak to się zaczęło” to tytuł drugiej debaty I Forum Kobiet w Sektorze Transportu, w której udział wzięły: Mercedes Pérez z Miratrans; Loli Salas, kierowniczka Grupy Salas-Águila; Raquel Parrilla, dyrektor generalna Transportes Miguel Parrilla; Isabel Sánchez dyrektor zarządzająca Grupy Disfrimur. Wydarzenie poprowadziła dziennikarka i prezenterka Beatriz Salazar. Uczestniczki spotkania opowiedziały o swoich początkach w branży transportu, dając jasno do zrozumienia, że to nie była łatwa droga i że patrząc wstecz, czują ogromną dumę ze swoich osiągnięć. Na koniec zachęcały inne kobiety do pracy w tym rozwijającym się sektorze, w którym praca jest bardzo satysfakcjonująca, a dzięki najnowszym osiągnięciom staje się dostępna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Zobacz całą debatę tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=eh-GcpkpQ3U&ab_channel=Andamur

Problem równouprawnienia nie dotyczy tylko kobiet na kierowniczych stanowiskach w branży logistycznej i transportowej, dlatego od 2019 roku z okazji 8 marca Andamur organizuje kampanię pod hasłem „Silnie, zdolne i odważne: KOBIETY w ciężarówkach”. Z okazji Dnia Kobiet przedstawiane są portrety kobiet pracujących za kierownicą ciężarówek. To jeszcze jeden przykład ogromnego zaangażowania firmy na rzecz równouprawnienia płci i zwiększenia widoczności kobiet w tym zawodzie. W związku z tą kampanią przez cały tydzień prowadzone są różne działania w Miejscach obsługi podróżnych Andamur. Jak co roku Andamur przygotowuje spersonalizowane upominki dla kobiet, które pracują w tym zawodzie. A w tym roku do akcji dołączyły dwie duże marki: AlterEgo Italy – zajmująca się sprzedażą profesjonalnych produktów do pielęgnacji włosów (oddział w Hiszpanii i Portugalii) i Perfect Beauty Professional, która promuje holistyczne podejście do pielęgnacji i piękna kobiet. Jak wiec widać firma Andamur robi wszystko, aby skrócić drogę do prawdziwego równouprawnienia w sektorze transportu.

Dowiedz się więcej o wydarzeniu tutaj: https://www.andamur.com/pl/forum-sektora-kobiet-i-transportu/