Arocs 4×4 cysterna dla Geofizyki

Po raz drugi w ostatnich miesiącach wydana została w Kujawski Truck Center cysterna paliwowa na terenowym podwozu Arocsa. To niecodzienne wydarzenie wynika z wybranego podwozia, które w tym wypadku stosowane jest niezwykle rzadko. Najczęściej cysterny wykonywane są na podwoziach drogowych do szybkiego przemieszczania się na różnych trasach. W tym przypadku. Arocs trafi do toruńskiej Geofizyki, by dostarczać paliwo do specjalistycznych maszyn samobieżnych – wibratorów sejsmicznych wykorzystywanych do poszukiwań ropy i gazu ziemnego, czy też prac badawczych pozwalających na rozpoznanie geologicznej budowy ziemi. Zamówiony model to 2-osiowe podwozie z napędem na 4 koła i mocą silnika  320 KM. Sama cysterna pomieści 8 tys. litrów paliwa. Niezwykle wytrzymała konstrukcja kabiny, umożliwi nie tylko dobrą orientację oraz łatwą i precyzyjną obsługę wszystkich funkcji pojazdu, na uwagę zasługuje też zwrotność 2-osiówki, a w konsekwencji poruszanie po wymagającym terenie.  

.

– To dla nas niezwykle ważny pojazd. Będzie dostarczał paliwo do urządzeń sejsmicznych pracujących nie tylko w Polsce ale także Europie, czy też na Bliskim Wschodzie – mówią Michał Leszczyński, kierownik Wydziału Pojazdów Geofizyki Toruń oraz Benedykt Dytrych, Inżynier Transportu.  – Średnio w ciągu roku mamy od 6 do 8 grup badawczych ulokowanych w różnych zakątkach. Taka cysterna jest w stanie dostarczyć paliwo do ok. 5 urządzeń, tzw. wibratorów sejsmicznych, pracujących niekiedy przez całą dobę w niełatwym terenie.

Pierwsze zadania przed nowym ciągnikiem już niebawem, prawdopodobnie w końcówce stycznia cysterna wyruszy na polskie drogi, dopiero po przetarciu w dalsze trasy